Akustyka

Nasze otwartokomówkowe, izolacyjne, natryskowe lub wtryskowo-zalewowe pianki poliuretanowe serii SealGuard 500, sprawdzają się również doskonale jako izolacja akustyczna ścian i stropów. Z tego powodu są używane w studiach radiowych i tv oraz domowych kinach, gdzie mają za zadanie poprawę akustyki tych pomieszczeń. Pianki wygłuszające pozwalają także na wyciszenie ścian działowych np. wewnątrz biur, czy hal produkcyjnych.

Wskaźniki NRC i STC – znaczenie

Chcąc wybrać odpowiedni materiał wygłuszający na izolację akustyczną ścian, trzeba zapoznać się z podstawową terminologią techniczną, czyli wskaźnikami NRC i STC.

NRC (Noise Reduction Coefficent) – wskaźnik pochłaniania dźwięku, który jest wyrażony przy pomocy liczby opisującej efektywność pochłaniania fal dźwiękowych, padających na powierzchnię w sposób przypadkowy. Dotyczy go norma ASTM 423 90a. Stanowi średnią arytmetyczną, obejmującą współczynniki pochłaniania dźwięku w przypadku fal mających częstotliwości 2000, 1000, 500 oraz 250 Hz oraz mających pasmo przenoszenia o szerokości 1/3 oktawy. NRC odzwierciedla, jak bardzo dźwięk został pochłonięty przez dany materiał. Przeważnie dotyczy przegród, płyt akustycznych, akustycznych paneli ściennych, czy ekranów biurowych. Wynosi od 0.0 (materiał odbijający dźwięk) do 1.0 (powierzchnia idealnie wygłuszająca). Powszechnie popełnianym błędem jest przekonanie, że współczynnik bliski 1.0 będzie każdorazowo zapewniać skuteczną izolację akustyczną. Niestety, istnieje znaczna różnica między wydajnością dźwięku, czyli STC, a pochłanianiem dźwięku NRC. Materiały charakteryzujące się wysokim NRC nie zawsze sprawiają, że bariera dźwiękowa jest wyższa.

Przykładowo, jeśli szczekanie psa sąsiadów jest nie do wytrzymania, można zastosować panele dźwiękochłonne. Logiczną decyzją byłby wybór takich, które mają wskaźnik na poziomie 1.0 lub 0.9, niestety, może się okazać, że dźwięk ujadania nie będzie wyciszony, za to dźwięki z filmów lub muzyka będą miały w tym pomieszczeniu wyższą jakość. Dzieje się tak dlatego, że wybrany materiał pochłania dźwięki, ale nie jest dźwiękoszczelny, czyli nie osłabia odgłosów przechodzących przez barierę.

Z tego powodu, chcąc pozbyć się dokuczliwych dźwięków i zapewnić izolację akustyczną pomieszczenia, przy wyborze materiału trzeba zwrócić uwagę na klasę przenoszenia dźwięku, czyli STC (Sound Transmission Class).

NRC dotyczy pochłaniania dźwięków wewnątrz pomieszczenia i jest parametrem, który odgrywa ogromną rolę w przypadku studiów nagraniowych, czy pokojów do oglądania filmów lub słuchania muzyki klasy Hi-End.

Materiał budowlany NRC
Cegła 0.00 – 0.05
Dywan na ścianie 0.20 – 0.30
Beton gładki 0.20
Płyty betonowe 0.35 – 0.50
Korek ścienny – 2.5 m 0.30 – 0.70
Tkanina naścienna średniej gęstości 0.05 – 0.15
Wełna skalna o wysokiej gęstości – 9 cm 0.90 – 0.95
Wełna mineralna – 5 cm 0.50 – 0.75
Płyta kartonowo-gipsowa 0.05 – 0.10
Panel 0.10 – 0.15
Piana poliuretanowa otwarto komórkowa 0.5
Termoizolacja SealGuard, otwarto komórkowa 0.75
Szkło 0.10
Drewno 0.15
Profesjonalny panel akustyczny 0.75 – 1.1

 

Ogólne wyliczenia dotyczące materiału mającego NRC 0,5 wskazują, że pochłonie on około 50% dźwięku. Wskaźnik 0,75 będzie dotyczył 75% dźwięków, podczas, gdy reszta odbije się i powróci do wnętrza. Profesjonalne panele mogą mieć współczynnik 1.0 i pochłaniać 100% dźwięków.

Bardzo ważne, by podczas wyboru odpowiedniego materiału kierować się celem jaki ma on spełniać, ponieważ różne materiały o tym samym wskaźniku NRC mogą się różnić pod względem innych właściwości np. współczynnika STC.

STC, czyli klasa przenoszenia dźwięku

STC to wskaźnik, dzięki któremu możliwe jest określenie, w jakim stopniu zabezpieczone konstrukcje wyciszają dźwięk. W USA stosuje się go do oceny izolacji akustycznej drzwi, okien, sufitów, ścian zewnętrznych, podłóg oraz przegród.

W celu zbadania wskaźnika STC, wydziela się dwa pomieszczenia oddzielone ścianą. W jednym z nich generowany jest dźwięk. Następnie, jego moc jest mierzona w obu pomieszczeniach. W ten sposób badane są straty przy przekazie dźwięku. Są one wyrażane w decybelach. Podczas pomiaru bierze się pod uwagę 16 pośrednich danych w paśmie mającym szerokość 1/3 oktawy oraz zakres, którego częstotliwość mieści się miedzy 125 a 4000Hz.

Przy pomocy wskaźnika STC, można ocenić skuteczność przekazu dźwięku przez przegrody, mającego częstotliwość między 125 a 400Hz. Wykorzystywane pasma nie są przypadkowe, ponieważ odzwierciedlają częstotliwości ludzkiej mowy. STC to parametr, na który musimy zwrócić uwagę gdy planujemy wyciszenie pomieszczeń.

Należy pamiętać, że wskaźnik STC nie pozwala ocenić przekazu wykonywanego przy pomocy niskich częstotliwości dźwiękowych.

Klasa przenoszenia dźwięku Efekt dźwiękowy
STC 25 Mowa normalna lekko rozróżnialna.
STC 30 Mowa głośna dobrze słyszalna
STC 35 Mowa głośna dobrze słyszalna, ale nie rozróżnialna
STC 42 Mowa głośna słyszalna jak szemranie.
STC 45 Trzeba się wsłuchiwać, żeby usłyszeć głośną mowę.
STC 48 Krzyk ledwo słyszalny.
STC 50 Mowa głośna i niegłośna muzyka niesłyszalna.
STC 60+ Niesłyszalne kino domowe

Im wskaźnik STC jest wyższy, tym lepsze jest wyciszenie dźwięku przez materiał, a w efekcie izolacja akustyczna pomieszczenia, w którym jest wykorzystywany. W celu lepszej ilustracji zjawiska, warto posłużyć się przykładem:

  • jeśli po jednej stronie ściany, umieszczone zostaje źródło dźwięku mającego natężenie 100 decybeli, a poziom wyciszenia jest oceniony na STC 60, to po drugiej stronie ściany hałas będzie wynosił 40 dB.
Konstrukcja Klasa STC
Standardowa ścianka między-działowa (100 mm), z jednowarstwowym poszyciem z karton gipsu po każdej ze stron 34 – 35
Ta sama konstrukcja tylko z wełną mineralną wewnątrz 36 – 38
Ta sama konstrukcja tylko z dodatkową szczeliną powietrzną
Ścianka dwuwarstwowa, z wełną mineralną w jednej warstwie i szczeliną powietrzną w drugiej, z jednowarstwowym poszyciem z karton gipsu po każdej ze stron 42 – 44
Ta sama konstrukcja tylko z dodatkową wełną mineralną w drugiej warstwie 45 – 47
Ta sama konstrukcja z wełną skalną podwyższonej gęstości 48 – 49
Ścianka jednowarstwowa, SealGuard 500 i dwuwarstwowe poszycie z karton gipsu po każdej ze stron 50
Ta sama konstrukcja z podwójną warstwą 52
Ta sama konstrukcja z SealGuard 500 i wełną skalną o podwyższonej gęstości w drugiej warstwie, dwuwarstwowe poszycie z płyty OSB po każdej ze stron 54 – 60
Ta sama konstrukcja z panelami akustycznymi 60 +

 

W przypadku standardowych domów, zalecany wskaźnik STC wynosi 45, podczas gdy dla domów mających podwyższony standard sugeruje się STC 49-52.

System ścienny jedno i dwuwarstwowy

stc-52 System ścienny jednowarstwowy

stc-52 System ścienny dwuwarstwowy

Reasumując, jeśli chcą Państwo wyciszyć hałasy docierające z zewnątrz i zapewnić sobie spokój oraz komfort we wnętrzu własnego mieszkania, doskonale sprawdzą się rozwiązania zapewniające STC na poziomie 45-52 oraz wskaźnik pochłaniania dźwięku poniżej 0,5. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się nasza pianka wyciszająca, która zapewni STC52. Przy użyciu bezszwowej, natryskowej, termoizolacyjnej oraz dźwiękoszczelnej pianki wygłuszającej SealGuard 500, można skutecznie zredukować poziom hałasu.

Cisza – bez niej nie poczujesz pełnego komfortu w swoim domu lub mieszkaniu

Wiele hałasów (np. szum pochodzący z ulicy, dźwięki wywoływane przez sąsiadów, muzyka, czy ruchy windy) może powodować u nas bezsenność, stres oraz rozdrażnienie. Należy pamiętać, że to wszystko odbija się na naszym zdrowiu, możliwości koncentracji czy efektywności pracy.

Międzynarodowe standardy wskazują, że poziom hałasu mogący uszkodzić słuch, wynosi powyżej 85dB i 100-10000 MHz. W przypadku, gdy dźwięki są zbyt głośne, warto zastosować pianki wygłuszające, których użycie pomoże je zmniejszyć do akceptowalnego poziomu.

Według norm, określony poziom hałasu może nam towarzyszyć tylko przez pewien czas w trakcie pracy:

  • 80 dB 7,5 godziny
  • 90 dB – 4 godziny
  • 95 dB – 2 godziny
  • 100 dB – 1 godzina
  • 105 dB – 30 minut
  • 110 dB – 15 minut
  • 115 dB – 7,5 minuty

Korzystając z naszej pianki wygłuszającej można łatwiej sprostać tym normom. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale także bardzo praktyczne. Pianka wygłuszająca SealGuard500 działa jako akustyczna izolacja ścian i posiada wiele zalet, dzięki którym przewyższa inne materiały wyciszające. Posiada:

  • wysoki wskaźnik NRC, czyli pochłaniania dźwięku,
  • wysoką klasę STC, czyli przenoszenia dźwięku,
  • charakteryzuje się doskonałą adhezją na wielu rodzajach powierzchni,
  • nie ma wymiernego obciążenia konstrukcji(jej gęstość wynosi miedzy 7, a 8kg/m3)l,
  • umożliwia zalewanie pustki, nie naruszając istniejących konstrukcji,
  • wyróżnia ją bezszwowa metoda aplikacji.

Konstrukcje wygłuszane z zastosowaniem SealGuard 500:

Wygłuszenie ścian (jednowarstwowa)

stc-52 System ścienny jednowarstwowy

Wygłuszenie podłogi

Wygłuszenie podłogi

Wygłuszenie ścian (dwuwarstwowa)

stc-52 System ścienny dwuwarstwowy

Wygłuszenie pokrycia

wygłuszenie pokrycia