Chłodzenie wnętrz

chlodno latem

Wiele domów prywatnych oraz obiektów publicznych zmaga się z problemami znacznych przyrostów ciepła w trakcie letnich upałów. Ich właściciele, chcąc sobie poradzić z tym problemem, najczęściej wybierają system mechanicznego klimatyzowania, rzadziej zastanawiając się nad przyczyną obecnego stanu, leżącą w izolacji termicznej budynku. Jest to błąd, ponieważ niezależnie od tego, ile otworów wentylacyjnych zamontuje się na poddaszu, temperatura w budynku latem nadal będzie wyższa niż na zewnątrz.

Nieprawidłowa izolacja cieplna budynku sprawia, że skrajne temperatury oddziałują na wnętrze w taki sposób, jakby latem umieścić na suficie wielką poduszkę elektryczną, a zimą ogromny worek z lodem.

W tym miejscu, z pomocą przychodzi termoizolacyjna pianka natryskowa firmy LALLAFOM USA, dzięki której tworzy się bariera termiczna. Jest ona skuteczna niczym pokrywa umieszczona na wierzchu lodówki turystycznej, powodująca że temperatury i energia słoneczna z zewnątrz nie przenikają do środka.

Odpowiednia natryskowa izolacja dachowa, zarówno sztywna (na stronie zewnętrznej poszycia), jak i półsztywna (jeśli znajduje się we wnętrzu poddaszu), tworzy barierę powstrzymującą promieniujące ciepło. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, że dach oraz poddasze stanowią najbardziej krytyczny element budynku, jeśli chodzi o straty ciepła zimą i jego znaczne przyrosty w trakcie upałów.

W przypadku większości obiektów, najlepszym, a za razem najzdrowszym i najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest szczelne „zamknięcie” poddasza pianką poliuretanową. W ten sposób można sprawić, że zużycie energii będzie najmniejsze, a temperatury w całym domu zostaną ujednolicone na wszystkich kondygnacjach. Dzięki temu można zapewnić sobie ciepło w zimie oraz przyjemny chłód latem, a do tego uwolnić się od sezonowej wilgoci, zanieczyszczeń, czy alergenów.

Tworząc „niewentylowane poddasze” można ustabilizować temperatury, doprowadzić do wyrównania ciśnień atmosferycznych, czy wilgotności powierza, a także wyeliminować punkty wykroplenia wilgoci.

Tradycyjne ocieplenia są najczęściej montowane w podłodze (w przypadku nieużytkowanego poddasza) oraz powyżej karton-gipsu(gdy poddasze jest użytkowe). Ich działanie ma na celu stworzyć opór cieplny. Niestety nie są one w stanie zatrzymać ruchów konwekcyjnych powietrza, czy promieniowania cieplnego oraz utrzymać stabilności parametrów w czasie. Ostateczny efekt objawia się utratą ciepła grzewczego w pionie, topnieniem śniegu, a w efekcie jego zlodowacenia dachu zimą oraz znacznym przyrostem temperatur latem.

Ocieplenia poddaszy przy pomocy termoizolacyjnej pianki poliuretanowej PUR są realizowane na dwa sposoby:

  • pianka izolacyjna umieszczana w stropie (w przypadku poddasza wentylowanego)

Istnieje możliwość umieszczenia piany w stropie poddasza. Wtedy pianka PUR jest instalowana w miejscu, w którym zwykle umieszczone są materiały służące jako tradycyjne ocieplenie np. styropian, celuloza lub wełna. W takich przypadkach poddasze pozostaje nieocieplane i jest wentylowane kratkami oraz wentylatorami umieszczonymi w konstrukcji zawieszenia. Jest to najpowszechniejsza termoizolacja budynku, która jednak nie zawsze stanowi najlepsze wyjście.

  • umieszczenie otwarto-komórkowej piany izolacyjnej SealGuard 500 pomiędzy krokwiami, a profilami dachu (poddasze niewentylowane)

Ta metoda jest powszechnie polecana przez certyfikowanych instalatorów na całym świecie, ponieważ stanowi najskuteczniejszy sposób na docieplenie oraz uszczelnienie zadaszenia budynków. Pozwala skutecznie zamknąć poddasze i ochronić je przed wilgocią, zanieczyszczonym powietrzem, czy czynnikami atmosferycznymi. W ten sposób piana jest nanoszona między krokwie, a profile znajdujące się wewnątrz zadaszenia.

Tradycyjne metody wykorzystywane podczas kładzenia izolacji poddaszy, wywołują wiele dyskusji wśród ekspertów budowlanych. W ich przypadku za konieczność uważane jest uwzględnianie niekontrolowanych przepływów pasywnej wentylacji z zewnątrz, czy usuwanie wilgoci oraz tworzenia przewiewów poddasza w trakcie upałów. Mimo tych założeń, tradycyjne „wentylowane” poddasza nadal potrafią w upalne dni osiągnąć nawet 54 stopnie C.

Jeśli zdecydujemy się na instalację termoizolacyjnej pianki SealGuard 500 w profilu dachu, możemy odciąć poddasze od ekstremalnych temperatur wnikających do wnętrza. Przestrzeń poddasza znajdzie się wtedy wewnątrz koperty budynku i nie będzie nagrzewać się latem lub wychładzać zimą.

Eksperci budowlani, którzy są przeświadczeni o tym, że „obowiązujące tradycje” są prawidłowe, często negatywnie wypowiadają się odnośnie izolacyjnych pianek natryskowych i przyjmują nieprawdziwe założenia o „nieoddychającym drewnie”, co w przypadku zastosowania paroprzepuszczalnej pianki półsztywnej (przeznaczonej właśnie do ocieplania wnętrz poddaszy) nie ma absolutnie żadnego ani teoretycznego ani praktycznego uzasadnienia.

Korzystanie z technologii SealGuard 500 pozwala zmniejszyć transfer temperatury powierzchniowej o nawet 23 stopnie C. Jej stosowanie pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń zimą oraz chłodzenia latem. W ten sposób instalacja grzewczo-klimatyzacyjna będzie odciążona dzięki szczelności poddasza.

Pytania?

Prosimy o kontakt.