Izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów pianką

W połączeniu z silikonem SealCote 1000, zamknięto–komórkowa izolacja HeatGuard 200® wykazuje perfekcyjne właściwości hydro-izolacyjne. Dzięki temu stanowi bardzo dobre rozwiązanie w kwestii izolacji fundamentów pianką poliuretanową. Jej efektywność jest spowodowana wysoką szczelnością. Oferowany system posiada także wiele innych zalet, takich jak brak wymogu mocowań, dzięki czemu czas instalacji jest znacznie krótszy. Ponadto wykazuje się ekstremalnie wysoką adhezją, dzięki której konstrukcja jest trwale scalona i wzmocniona nawet do 250%.

Przedstawione rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku fundamentów, które stanowią podstawę każdego budynku, dlatego powinny mieć zapewnioną odpowiednią izolację przeciw wilgociową oraz termiczną. Oferowany system stanowi bardzo szczelną powłokę izolacyjną. Do jej realizacji wykorzystywana jest pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa, która stanowi bezszwową oraz bez spoinową warstwą termo i hydro-izolacyjną. Przylega do fundamentów i tworzy jednolitą strukturę, eliminując mostki termiczne.

W przypadku, gdy budynek nie jest podpiwniczony, można zastosować izolację poziomą. Dzięki niej zabezpieczane są fundamenty, które znajdują się bezpośrednio ponad poziomem wód gruntowych. Warstwa pianki poliuretanowej ochroni mury przed podciąganiem kapilarnym, czyli nasiąkaniem wodą opadową. W ten sposób można ustrzec się przed osiadaniem budynku, pękaniem ścian lub fundamentów.
W przypadku, gdy budynek posiada piwnicę, niezbędne jest wykonanie izolacji pionowej. Warstwa pianki poliuretanowej stanowi ochronę dla fundamentów, które znajdują się w gruncie. Poza zabezpieczeniem przed wilgocią, ta metoda pozwala także znacznie zwiększyć właściwości termoizolacyjne budynku.

Ze względu na to, że pianka poliuretanowa nie przepuszcza pary wodnej i jest odporna na wilgoć, stanowi doskonałe zabezpieczenie fundamentów oraz piwnic. Podczas aplikacji pianę poliuretanową umieszcza się natryskowo na fundamentach od strony gruntu. Substancja zastyga w ciągu kilku sekund. Tak położona pianka poliuretanowa pełni funkcję hydro oraz termoizolacyjną, mocno przylega do ścian, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, nie nasiąka i jest odporna na grzyby.

Oferowane rozwiązania sprawdzają się lepiej niż tradycyjne materiały, takie jak wełna mineralna, która nie sprawdza się w kontakcie ze znaczną ilością wilgoci. Bardzo łatwo nasiąka wodą, przez co traci swoje właściwości termoizolacyjne. Niektórzy stosują polistyren ekstrudowany jednak, ze względu na konieczność stosowania spoin, jest to mniej efektywne rozwiązanie. Pianka poliuretanowa swoimi właściwościami przewyższa tradycyjne systemy izolacyjne, a ponadto jej instalacja przebiega znacznie szybciej. W przypadku niskich wód gruntowych wystarczy zainstalowaną pianę bezpośrednio przysypać ziemią, natomiast w przypadku naporu wysokich wód gruntowych należy ją dodatkowo zabezpieczyć warstwą silikonu SealCote 1000 przed przysypem ziemi.