Ocieplenie poddasza

ocieplenie poddasza pianką

Szanowni Państwo

Jedną z najbardziej imponujących oraz doświadczonych placówek, zajmujących się naukami budowlanymi na świecie jest amerykański pion inżynieryjno-naukowy „Builiding Science” . Jego pracownicy od wielu lat zajmują się budową modelowych domów oraz obiektów w różnych strefach klimatycznych oraz przeprowadzaniem na nich testów. W ten sposób opracowując skuteczne rozwiązania dedykowane dla branży budowlanej i pokrewnych. Pracownicy placówki zajmują się także gromadzeniem danych dotyczących powszechnie wykorzystywanych metod oraz popularnych mitów, w które wierzy duża część branży. Na podstawie zgromadzonych przez nich informacji, możemy podzielić się z Państwem wiarygodnymi informacjami oraz rzetelnie sprawdzoną wiedzą.

Postanowiliśmy zgromadzić kilka najczęściej spotykanych mitów oraz, naszym zdaniem, nieprawidłowych porad dotyczących ocieplania poddaszy np.:

– powinno się wykorzystywać jak najwięcej izolacji na podłodze, na poddaszu warto zrobić „przewiewną wentylację”, dzięki temu można uzyskać najwyższy komfort oraz zapobiec powstawaniu wilgoci lub pojawianiu się grzyba na strychu(nieprawda),

– stosowanie wywietrzników, wentylowanej podbitki oraz kratki pozwala w czasie upałów zapobiec nagrzewaniu się poddasza, powodowanego wysoką temperaturą promieniującą z poszycia dachowego, ponadto umożliwia usunięcie wilgoci i przyczynia się do zatrzymania migracji gorącego powietrza (nieprawda),

– tradycyjne ocieplenie dobrze upchane między kartonem-gipsem umieszczone nad pomieszczeniami poddasza zapewni użytkownikom ciepło zimą oraz chłód w lecie (nieprawda),

– doskonałym wyborem materiału na ocieplenie poddasza posiadającego drewnianą konstrukcję jest zamknięto-komórkowa, sztywna piana poliuretanowa (nieprawda),

– niezależnie od tego, jaką konstrukcję ma poddasze, najlepszą metodą ocieplenia jest pianka poliuretanowa (nieprawda).

Chcąc wyjaśnić czemu powyższe mity mijają się z prawdą, mamy kilka uwag:

– dach oraz poddasze to powierzchnie najbardziej narażone na wychładzanie zimą oraz nagrzewanie latem,

– najczęściej szczelne „zamknięcie” poddasza za pomocą pianki poliuretanowej jest najzdrowszym, najbardziej komfortowym, a do tego energooszczędnym rozwiązaniem w kwestii ocieplenia, dzieje się tak dlatego, że pozwala na ujednolicenie temperatury całej przestrzeni domu, niezależnie od pory roku,

– wykorzystanie tradycyjnych materiałów do izolacji nie pozwala na skuteczne stworzenie „niewentylowanego poddasza”, ponieważ koperta izolacyjna pozostaje na stropie, zamiast na wewnętrznej części dachu (IRC 806.4),

– w celu stabilizacji ciśnień atmosferycznych, temperatur, usuwania punktów skraplania się wilgoci oraz zaprojektowania pasywnej wymiany powietrza należy decydować się na stworzenie „niewentylowanego poddasza”,

– tradycyjne metody ocieplenia, stosowane głównie na podłodze lub ponad karton-gipsem, zapewniają jedynie wytworzenie oporu cieplnego, nie umożliwiając zatrzymania ruchów konwekcyjnych, promieniowania cieplnego, ani utrzymania stabilności swoich parametrów po upływie czasu. Z tego powodu powodują utratę wznoszonego się w pionie ciepła grzewczego, co przyczynia się to zlodowacenia dachu w trakcie zimy oraz wzrostu temperatury w lecie, spowodowanego promieniowaniem termicznym rozgrzanej od słońca połaci dachowej.

Oferta pian poliuretanowych i powłok izolacyjnych

W naszym asortymencie znajduje się wiele rodzajów pian poliuretanowych oraz powłok, które są artykułami najwyższej jakości. Oferujemy sprawdzone i cieszące się uznaniem produkty do ocieplania, takie jak poliuretanowa pianka HeadGuard® 200. Szczególnie polecana do stosowania na powierzchni konstrukcji metalowych oraz murowanych. W przypadku konstrukcji i powierzchni drewnianych, rekomendujemy ocieplenia pianą typu SealGuard® 500, która została wykonana w oparciu o technologię paro-przepuszczalnej poliuretanowe piany otwarto-komórkowej. Ze względu na swoje właściwości umożliwia ona „oddychanie” relatywnie wilgotnego drewna, a do tego uwidacznia ewentualne uszkodzenia powierzchni dachu, nim dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń.
Naszą ofertą staramy się zapełnić ogólnie panujący deficyt otwarto-komórkowych poliuretanowych pianek izolacyjnych wysokiej jakości. Dokładamy starań, by w naszym asortymencie znajdowały się produkty, które będą dopasowane do potrzeb klientów. Oferujemy także fachowe doradztwo techniczne w kwestii ocieplenia, a prace izolacyjne realizujemy zgodne z zaleceniami technicznymi pochodzącymi od najlepszych producentów pianek poliuretanowych, takich jak LALLAFORM ® USA.

Oferowane przez nas ocieplenie poddasza pianką poliuretanową PUR ma na celu zabezpieczenie domu przed przenikaniem temperatur panujących na zewnątrz oraz wilgocią. Jest ono realizowane na dwa sposoby.

Pierwszym jest umieszczenie poliuretanowej pianki w stropie poddasza. Ta technika ocieplenia należy do dość popularnych, jednak nie we wszystkich konstrukcjach sprawdza się najlepiej. Polega ona na umieszczeniu poliuretanowej piany w stropie, gdzie tradycyjne umieszcza się wełnę, styropian lub celulozę. Do wentylacji pomieszczenia wykorzystywane są kratki oraz wentylatory montowane w zadaszeniu.

Druga metoda zakłada wykorzystanie otwarto-komórkowej piany izolacyjnej SealGuard® 500. Jest to najczęściej stosowana metoda przez certyfikowanych instalatorów z całego świata. Dzięki swojej efektywności, piana poliuretanowa tego typu cieszy się opinią najskuteczniejszego sposobu na docieplenie oraz uszczelnienie zadaszenia, zarówno w domach
prywatnych, jak i obiektach innego typu. Pianka poliuretanowa SealGuard® 500 pozwala na skuteczne ocieplenie pomieszczenia oraz powstrzymanie dostępu wilgoci, zanieczyszczonego powietrza oraz temperatury z zewnątrz. Substancję nanosi się między krokwie oraz profile na wewnętrznej stronie powierzchni.

Stosowane tradycyjnie metody ocieplania są obiektem debat między ekspertami budowlanymi, ze względu na to, że typowe poddasza uwzględniają niekontrolowany przepływ pasywnej wentylacji pochodzącej z zewnątrz. Z tego powodu powszechnie przyjęło się jako uzasadnienie konieczność usuwania skutków wilgoci oraz przewiewów.
Wbrew tym założeniom, typowe poddasze „wentylowane” osiąga w upalne dni nawet 54°C. Oddziaływanie takiej temperatury na konstrukcję oraz biegnące tu zazwyczaj elementy instalacji klimatyzacyjnych nie ma żadnego uzasadnienia. Wykorzystanie pianki poliuretanowej SealGuard® 500 pozwoli na ochronę poddasza przed skrajnymi temperaturami, które w przypadku tradycyjnego ocieplenia przenikaną do wnętrza przez promieniowanie, do powietrza w przestrzeni dylatacyjnej. Przy zastosowaniu pianki poliuretanowej przestrzeń poddasza może zaistnieć wewnątrz izolowanej koperty budynku blokując tym samym dostęp temperatur z zewnątrz do wnętrza konstrukcji.
Niestety, wielu fachowców nadal wierzy w obalone już dawno mity i obawiając się nowości, wyraża sprzeciw przed wykorzystaniem poliuretanowej pianki izolacyjnej w technologii natryskowej. Dzieje się tak dlatego, że nadal wierzą w nieprawdziwe założenia, takie jak teoretyczne przegrzanie np. dachówek. Niesłuszność tego poglądu ukazują sami producenci dachówek, którzy od ponad 20 lat oferują standardową gwarancję na swoje produkty w połączeniu z naszymi ociepleniami. Ponadto badania wykazały, że wykorzystanie poliuretanowej pianki natryskowej powoduje niewielką nadwyżkę temperatury we wnętrzu poszycia, która nie powoduje żadnych istotnych zmian.

Poddasze pokryte poliuretanową pianką SealGuard® 500 to doskonały sposób na oszczędzenie energii. Dzieje się tak dlatego, że straty wynikające z nieskutecznego ocieplenia pozostają wyeliminowane.
Ponadto poddasze nie nagrzewa się, dzięki czemu obciążenie budynku oraz jego mechaniki grzewczej i klimatyzacyjnej jest redukowane.
W przypadku standardowego poddasza, zadaniem izolacji na podłodze jest tworzenie bariery dla gorącego powietrza latem. W trakcie upału temperatura dachu może osiągnąć nawet 60°C. Dostaje się ona do wnętrza poprzez nagrzewanie poszycie.

Wykorzystanie pianki poliuretanowej SealGuard® 500 pozwala na redukcję tego transferu nawet o 23°C. Siła procesów kondukcji oraz konwekcji jest zależna od różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. W ten sposób tempo przenikania energii zmniejsza się proporcjonalnie do panującej temperatury powierzchniowej.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową posiada wiele zalet. Przeprowadzone badania oraz lata naszych doświadczeń potwierdzają, że dzięki oferowanym produktom, koszty ogrzewania powietrza zimą oraz jego schładzania w okresie letnich upałów znacznie się zmniejszają. W pomieszczeniach, w których wykorzystano naszą metodę ocieplenia, powietrze ma lepszą jakość, a zakładana sprawność i wydajność urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych wraz z rozprowadzonymi instalacjami pozostaje nienaruszona. Wykonanie szczelnego ocieplenia połaci dachu jest znacznie łatwiejszym procesem niż tradycyjne metody. Swoje usługi świadczymy na terenie Wielkopolski.

Pytania?

Prosimy o kontakt.